23 Čvc

Tréninková poradna, otázka 3.

Adrenalinové a outdoorové sporty vozíčkářů

Dočetl jsem se, že existují outdoorové a adrenalinové sporty pro vozíčkáře. Můžete to, prosím, nějak přiblížit?

Odpověď:
Děkuji Vám za tento zajímavý dotaz. Ano, sportovní volnočasové aktivity tělesně postižených zahrnují také outdoorové a adrenalinové sporty. A o tyto aktivity je čím dál větší zájem.
Přiblížím zde ty, které jsou nejpopulárnější:

Lanové dráhy: populární lanové dráhy mají již své modifikace i pro vozíčkáře. Centrum těchto aktivit je v Anglii a USA. V České republice se těmto aktivitám věnují na Katedře sportů v přírodě FTVS UK, pod vedením Doc. Dr. Jana Neumanna, DrSc. V tréninkovém centru FTVS UK ve Stráži nad Nežárkou mohou některé lanové překážky absolvovat i vozíčkáři. Informace získáte na sekretariátu Katedry sportů v přírodě FTVS UK.

Potápění vozíčkářů: velmi populární a stále se rozšiřující sport. Potápění vozíčkárů se věnuje v České republice několik potápěčských center a to včetně zájezdů k nejrůznějším „mořským“ potápěčsky atraktivním destinacím. Případné bližší informace a kontakty vám předá Mgr. Rostislav Čichoň, Phd. z FTVS UK. (email: cichon@centrum.cz)

Horský handbike: výrobci handbike samozřejmě mysleli i na jízdu na handbike v terénu. Pro tento účel vyrábí několik výrobců „horský“ handbike, který má stejné parametry jako horské kolo, tedy jinou geometrii než klasický silniční handbike, tlusté a široké gumy se vzorkem, odpružení i zesílenou konstrukci a bez problémů s ním můžete jezdit po lesních cestách našich hor, případně absolvovat náročné sjezdy. V případě zájmu o tento druh handbike navštivte internetové stránky výrobců handbike, kontakty vám předá manažerka sekce handbike Kateřina Krebsová (katerina.krebsova@caths.cz nebo Mgr. Čichoň, Phd.)
Pokud máte zájem o informace z oblasti tréninku na horských kolech či vhodných cyklotrasách, prosím, kontaktujte mne: zapletal.vik@volny.cz či Dr. Jiřího Šafránka safranek@ftvsuk.cuni.cz

Vodní sporty: vodní sporty jsou stále více populární. Výrobci lodí si toto uvědomují a neustále na trh přicházejí s dalšími podněty a nápady. Velmi populární je jízda na katamaranu, vodní lyži, motorovém člunu, raftu či klasickém kajaku nebo kánoi. Na „vodu“ můžete vycestovat nejenom na české řeky a jezera, ale i do zahraničí, konkrétně do Chorvatska, kam každoročně jezdí vozíčkáři spolu se studenty FTVS UK. Pokud máte zájem o tyto aktivity, doporučuji obrátit se na Dr. Jana Hrůšu, Csc. vedoucího Katedry sportů v přírodě FTVS UK či opět na Mgr. Rosťu Čichoně, Phd.

Smyslem a podstatou outdoorových sportů je – prožitek. A pocity, které můžete zažít s dobrou partou na vodě, lyžích či cykloturistickém výletu jsou prostě k nezaplacení. Velmi Vám proto tyto aktivity doporučuji.

Na závěr přidávám odkaz na webové stránky velmi zajímavého a stále populárnějšího občanského sdružení – Adrenalin bez bariér, které zajišťuje zprostředkování kontaktů, realizaci netradičních sportovních projektů (4kolky, vodní a sněžné skůtry, rafting, jachting, lyžování, lukostřelba aj.)
Odkaz je tedy zde: www.adrenalinbb.cz/

Mgr. Viktor Zapletal